tribunj

Zadar

Dalmatinské město Zadar, které se proslavilo likérem Maraskino a památkami v historickém centru na  poloostrovu, je od Tribunje vzdálené 80 km.

Zadar láká pamětihodnostmi jako je Římské fórum s nádhernými bránami a baštami, antickými sloupy a středověkou věží, která je pozůstalostí po městských hradbách, kostelem sv. Donáta, který je nejdůležitější a nejvíce charakteristická posvátní stavba Zadaru, katedrálou sv. Anastázie nebo benátská městská lodže. Území Zadaru bylo osídleno již v 9. století př. n. l. Zadar je prvním městem na území Chorvatska, které mělo již v roce 1396 vlastní univerzitu díky dominikánům, kteří ji založili v areálu kláštera sv. Dominika.

Turisty do Zadaru přilákají i 2 jedinečné architektonické zajímavosti vytvořené zadarským rodákem Nikola Bašićem. Mořské varhany jsou soustavou 35 píšťal umístěných ve stěně nábřeží v úrovni mořské hladiny. Tlak vln do píšťal vtlačuje vzduch, který prochází do průduchů na povrch nábřeží a čímž vyluzují zvuk ve tonech tradičných chorvatských písní - klapů. Hra moře je tím silnější, čím větší jsou vlny, bud od větru nebo projíždějících trajektů. Mořské varhany byly zprovozněné v roce 2005 a díky velkému úspěchu se Zadařané mohou pyšnit dalším architektonickým dílem s názvem Pozdrav Slunci. Pozdrav Slunci je soustava 9 kruhových kolektorů s fotovoltaickými články. Kruhy představující Slunce a jeho planety si v poměru odpovídají velikostmi, ale ne vzdáleností, a jsou umístěné na nábřeží, .  Ve dne je kolektor přestavující "Slunce"  pouze obrovský tmavý kruh, avšak v noci po setmění se rozzáří ve velkou světelnou hru barev díky solární energii naakumulované přes den.