tribunj

Památky a zajímavosti v okolí Tribunje

Rašinov příbytek (Rašina bunja) 
Po celém středomoří se nacházejí přístřešky, které v Chorvatsku jsou nejrozšířenější v oblasti kolem Zadaru a Šibeniku. Tato stará obydlí typická způsobem konstrukce jsou většinou kruhová, avšak mohou být také obdélníkového nebo nepravidelného tvaru. Rašínův příbytek je zajímavá díky konstrukci a stavebnímu řešení, nebot se skládá  ze dvou velkých a dvou menších místností. Nejzajímavější částí větší místnosti příbytku je její vnitřní chodba, která vede z první místnosti do druhé. Místnost s krbem sloužila jako kuchyňě a druhá místnost byla určená ke spaní. Dvě menší místnosti se použivaly pro chov zvířat.

Rakitnica 
Osada Rakitnica je zmiňovaná už v roce 1311 a dodnes jsou zřetelné pozůstatky starých domů a kamenných zdí, tzv. suchozdi. Šibeniční šlechtici, majitelé Rakitnice, spolu s vesničany 1509 začali na příkrém hřebeni nad obcí na obranu proti Turkům stavět hrad Gradina. Během 17. století se vedla bitva o Rakitnica mezi tureckými a benátskými vojsky a to až do roku 1669, kdy Turci odešli.

Římská cihlová pec  - na kraji lokality Tři studně v Rakitnica se nedávno našly pozůstatky římského pece, která se používala na výrobu tašek a cihel a také hliněných nádob. Tato pec je unikátem v této části Dalmácie, je jednou ze  čtyř dosud známých na území Chorvatska. Poblíž vily se pravděpodobně nacházela i vesnická vila- vila rustika.

Archeologické naleziště Velika Mrdakovica - Arauzona
Vykopávky odhalily existenci velkého pohřebiště s velkým počet uren se zpopelněnými mrtvými. Několik nejstarších hrobů pochází ze 4. a 3. století před naším letopočtem.