tribunj

Zadar

Dalmátské město Zadar, které se proslavilo likérem Maraschino a památkami v historickém centru na  poloostrovu, je od Tribunje vzdálené 80 km.

Zadar se pyšní pamětihodnostmi jako jsou jedinečný předrománský kostel sv. Donata, římské Fórum s antickými mramorovými sloupy, vzácná románská katedrála Sv. Anastázie (Sveta Stošija) s dominantní zvonicí, z níž je překrásný výhled na celé město, románský kostel a benediktinský klášter Panny Marie (Sv. Marija), městskými hradbami se vstupními branami a baštami, benátskou městskou lóží, městskou strážnicí, aj. Území Zadaru bylo osídleno již v 9. století př. n. l. Zadar je prvním městem na území Chorvatska, které mělo již v roce 1396 vlastní univerzitu díky dominikánům, kteří ji založili v areálu kláštera sv. Dominika.

Turisty do Zadaru přilákají i dvě jedinečné architektonické zajímavosti, jejichž tvůrcem je Nikola Bašić. Mořské varhany jsou soustavou 35 píšťal umístěných ve stěně nábřeží v úrovni mořské hladiny. Tlak vln do píšťal vtlačuje vzduch, který prochází do průduchů na povrch nábřeží, čímž vyluzují zvuk v tónech tradičních chorvatských písní. Hra moře je tím silnější, čím větší jsou vlny způsobené větrem nebo projíždějícími trajekty. Mořské varhany byly zprovozněné v roce 2005. Celosvětový ohlas této na tuto atrakci byl impulzem k vytvoření dalšího architektonického díla s názvem Pozdrav Slunci v roce 2008. Pozdrav Slunci, umístěný na nábřeží v těsné blízkosti mořských varhan, je soustavou 9 kruhových kolektorů s fotovoltaickými články. Kruhy představující Slunce a planety ve skutečném poměru velikostí, ale ne vzdáleností.  Ve dne je kolektor přestavující "Slunce"  o průměru 22 metrů pouze obrovský tmavý kruh, avšak po setmění se rozzáří ve velkou světelnou hru barev díky solární energii naakumulované přes den.